Bosszúálló ne légy, és haragot ne tarts a te néped fiai ellen,
hanem szeressed felebarátodat,
mint magadat.
Mózes III. könyve 19. rész 18.
Bizony, ez benne van a Bibliában. Jó lenne, ha a templomokban is megemlítenék néha ...
Szóval, a bosszúállással kapcsolatban van még hova fejlődnöm, de a felebaráti szeretet az elég jól megy :) Ennek ékes példája, hogy nemcsak megnéztem és 'rendbe raktam' az alábbi gépet egy barátomnak, de még le is fényképeztem, és ehelyt közre is adom a sok ismeretlen felebarátom okulására. Használjátok sikerrel!
Kedves gépbarátok!
Mai bejegyzésem alanya egy MTD GCS 46/45 típusú benzinmotoros láncfűrész. (Megjegyzem a legtöbb motorfűrész eléggé hasonló felépítésű.) Eddig még nem mutattam láncfűrészt a blogban, ami nem véletlen: csak egy elektromosom van, azon meg nincs sok mutogatni való. Nade majd most :)
A masina nagyon jó állapotú, kedvemrevalóan tiszta, látszik, gondos gazdája van. Tudom, társadalmi elvárás lenne, hogy leszóljam, de az az igazság, hogy elég jónak tűnik, műszaki szemmel nézve nem látok rajta kivetnivalót.
Pár rajz a gépről- csak azért, mert a robbantott ábrákat mindenki szereti :
A gép döcögött, dadogott, nem pörgött rendesen, és mivel a javítási kísérlet nem járt sikerrel, így hozzám került. Ennyi a történet, de lényeg ugye mindig a részletekben van.
Hibakeresés következik
Kétütemű, keverékkenésű gép, ha nem indul: Légszűrő, gyújtás, üzemanyagellátás, karburátor...
A légszűrő, a gyertya, a henger, a karbi mind ezalatt a fedél alatt található- mint általában a láncfűrészeknél.
Szép tiszta minden, légszűrő oké, mehetünk tovább :)
Gyertyát kivéve semmi különöset nem tapasztaltam. Mivel próbáltam indítani, így nedves- benzines- volt. Ez azt jelenti, hogy üzemanyagot kap a gép. Nézzük akkor tovább, ellenőrizzük a gyújtást:
Gyertyát bedugjuk a gyertyapipába és a pipánál fogva a motor fémrészéhez nyomjuk, majd a berántót erőteljesen meghúzzuk.
Ezzel a következőket állapítjuk meg:
Amennyiben van szikra, a gyújtás és a gyertya jó- illetve a gyertya nem biztos, mert előfordulhat döglődő egyednél, hogy motoron kívül ad szikrát, bent viszont, nyomás alatt már nem.
Ha nincs szikra- és a leállító kapcsoló megfelelő állásban van- vagy a gyertya vagy a gyújtás problémás. Ez esetben ellenőrzés másik gyertyával.
Amennyiben másik gyertyával sem jó, ellenőrizzük a leállító kapcsolót és a gyertyapipát- a gyújtótekercs ritkán megy tönkre.
Nálam volt szikra, szóval tovább is léptem volna, ha nem tűnt volna fel
egy érdekes hang: szörcsögés jött a hengerből. Namost vagy egy szőrös
hörcsög szörcsög szörpöt,
vagy ez, amit látsz. Rengeteg üzemanyag volt a hengerben, olyan, mintha elhányta volna magát szegény gép, mikor fejre állítottam. Most aztán szerezhetek magamnak új műhelyfelszerelést- kartonpapírt- a komoly javításokhoz :D
Ebből annyit érdemes megjegyezned, hogy túl sok üzemanyaggal ugyan úgy nem indul el a motor, mint túl kevéssel.
Kiszellőztettem jópár rántással a hengert, levettem a légszűrőt, nyomtam egy kis keveréket a gyertyához, betekertem, indítottam ...
...és indult. Akkor már csak az a kérdés, honnan került bele az a rengeteg üzemanyag, igaz? Hát nem. Ez ugyan olyan értelmetlen kérdés, mint hogy ki lőtte le Kennedy- t. Nem a ki, hanem a miért a lényeg. Az ok triviális: a gumicumi fordítva volt bekötve. Ez bárkivel előfordulhat javításkor, mert nem valami egyértelmű a bekötés, főleg, ha valaki nem tudja, hogy miként is működik a dolog.
A láncfűrész üzemanyagrendszere
Csak úgy megjegyzem: a fűkaszák és trimmelők ugyan így működnek.
Kezdjük a gumicumival. Egyszerű szerkezet- pumpa- két kivezetéssel. Egyiken szív, másikon nyom. NEM azonos a fűnyírókon, kapálógépeken használatos motorok porlasztóin lévő szívatógommbal, ugyanis azok üzemanyagot fecskendeznek a karburátorba/ szívótorokba. Ez csak feltölti üzemanyaggal a karburátort, átszívja rajta a benzint - de ha nem érted pontosan, az sem baj.
Van egy rövidebb és egy hosszabb kivezetése- legalábbis ennek.
Ha szétszedéskor nem jegyeztük meg, vagy nem vagyunk biztosak benne, hogy hogyan is volt bekötve, tegyünk egy- egy csövet a kivezetésekre, és próbáljuk ki benzinnel- de kézzel is érezhető, hogy melyik oldalon szív.
A rövid kivezetésen keresztül szívja be, a hosszabbnál pedig kinyomja magából az anyagot. Tehát a rövid kivezetést kötjük a karburátorhoz, a hosszabbat pedig visszavezetjük az üzemanyagtartályba.
Ha lehet, inkább azt jegyezd meg, hogy a szívó oldal megy a karbihoz, a nyomó pedig a tartályhoz.
Hogy még szemléletesebb legyen, összeállítottam egy bemutatót :) Nem mindegy ugyanis az sem, hogy a porlasztónál hova csatlakozuk. A valóságban ennél a karburátornál nem lehet felcserélni a ki és bejövő csövet, de létezik olyan, ahol igen.
A kezemben a görcs gumicumi. Helyes bekötés esetén nyomkodásakor az üzemanyagtartályból a karburátoron keresztül felszívódik a benzin.
Ha a karburátornál felcseréljük a bekötést, akkor nem szív benzint a cucli, ha a cucli kivezetéseit kötjük fordítva, akkor pedig telenyomja a karbit benzinnel. Ennek eredményét már láthattuk.
Így már remélem világos mindenkinek.
A porlasztó kiszerelése
Bármilyen márkájú géped is van, a karbi kiszerelése házilag megoldható :) Itt először a légszűrő tartóját kell lebontani.
És már látható is a karbi. Két csavar tartja.
Ezt a szelepet zárod, mikor kihúzod a szívatót. Ez a pillangószelephez hasonló, csak kintebb helyezkedik el, és vagy nyitva vagy zárva lehet, nincs köztes állapota. Hidegindításkor bezárjuk, így kevesebb levegő jut a motorba, ami dúsabb keveréket eredményez.
Amit mutatok, az a gázbowden, ezzel a pillangószelepet mozgatjuk, amivel szabályozzuk működés közben, hogy mennyi üzemanyag kerüljön a hengerbe, mennyire pörögjön a gép.
Ez a csavar- általában T jelölésű a burkolaton- az alapjáratot állítja úgy, hogy nyitja a pillangószelepet. Ezzel, és a karburátor L jelű csavarjával lehet pontosan belőni az alapjáratot.
Itt oldalt helyezkednek el a karbi beállító csavarjai. Az L jelű csavarral az alapjárat (LOW- alacsony fordulat) állítható, a H jelűvel (HIGH- magas fordulat) a maximális fordulatot, üzemi állapotot tudjuk szabályozni.
Itt egy gumitömítés- ami például fűkaszákon, trimmereken nem mindig van. Ebbe megy bele a karbi szívó csöve, aminek a végén a szűrő található. Itt van továbbá az a fehér kis műanyag gomba, ami a tartály szellőzője. Szerepe ugyan az, mint a tanksapkán lévő luknak.
Akkor most levesszük a porlasztót. Két csavar ki, pikk- pakk lejön :)
Az üzemanyagcsövet letoljuk, majd a fülekből kiakasztjuk a bowdent és a drótot.
Nem megmondtam? :)
Letoljuk a csövet a másik oldalon- gumicumi felől- és már kinn is van a karbi.
Itt megkíséreltem lefényképezni a H és L jelű állító csavarokat. Hát, nem ezek életem legjobb képei.
Ha ki kell venni a cuclit, az pattintós/ körmös rögzítésű, és belülről kifelé jön ki :)
A gumicumi egyébként a két részből álló oldalsó burkolat belső részéhez van rögzítve.
Ennél a gépnél a karburátor a fent látható márkájú és típusú. Nem valami sokatmondó betűk és számok...
Membránok cseréje a karburátorban
Ezeknél a kicsike porlasztóknál membránokkal oldják
meg az üzenyag megfelelő irányba haladását- ez olyan hülyén hangzik,
hogy tán nem is magyarul van, elnézést. Míg egy fűnyíró karburátorában
van például úszó, ide nem lehet betenni, mert a gépet -szinte- bármilyen
helyzetben- pl oldalra döntve, létrán nyújtózva, ágyban fekve- lehet használni, nem csak egy üzemi
helyzete van. Így talán világos.
Azt, hogy kell-e membránt cserélni, szétszedésig csak sejteni lehet. Ha döcög, dadog, hörög, nem pörög rendesen vagy épp nem indul a gép- és a triviális hibák kizárhatók- akkor a membránok elöregedése, elszakadása lehet a hibaforrás.
Kezdjük fent. Egy csavart kell kihajtani.
És már látszik is a membrán. A karbi elég tiszta.
Ha jól figyelsz, látod, hogy a membrán a kezemben a karburátor 'testéhez' kerül, a tömítés pedig a fedlaphoz. Ennek összerakáskor van jelentőssége.
A fülecske, amit mutatok, egy szelep. Ebből következtethetünk arra, hogy ha a membrán megkeményedik- -az időtől vagy az üzemanyagtól, vagy a gyatra anyaghasználattól- akkor nem zár vagy nyit rendesen, ami működési problémákat okoz.
Balra a régi, jobbra az új membrán. Azt jegyezd meg, ha pattogós, kemény vagy szakadt, akkor csere.
Apropó csere. Hogy pontosan milyen membránra - javítókészletre- lesz szükséged, azt vagy a karburátorod típusa alapján, vagy a géped típusa alapján, vagy a membrán alakja alapján lehet kideríteni.
A bemutatott HL IC karbihoz megfelel a
Walbro K10 WAT
vagy a
Walbro K20 WAT
típusú javító készlet.
Ez a két fajta amúgy elég sok karbihoz jó, nem csak a Walbro márkájúakhoz.
Akkora kb, mint egy hupikék-törpe szeme :) Fémből van, mint a teaszűrő, csak apróbb szövésű. A karbi túloldalán ezzel szemben egy tűszelep található. Mivel szétszedéskor javallott kitakarítani az egész karburátort, ezt is érdemes kivenni.
Takarítás után visszatolható a helyére egy radíros végű ceruzával.
Akkor most nézzük a porlasztó másik oldalát, mert ott is van ám membrán :
Négy csavar tartja a fényes fedlapot. Figyeljük meg, hogy a lapon, a kerek rész jobb szélén van egy luk.
A fedlapot levéve látszik, hogy itt is van egy membrán. Ez mozog működés közben. A lukon keresztül ki- be halad a levegő, ennyi a szerepe. Annak, hogy a lukat összerakáskor hova pozícionálod, nincs jelentősége, de érdemes úgy feltenni a fedlapot, hogy minél kevesebb kosz tudjon a lukon behatolni.
Itt a membrán, rajta alumínum lapka. Figyeld meg, hogy ezen az oldalon a karburátor 'testénél' van a tömítés, és arra kerül a membrán. Ez összerakáskor fontos.
Az alu lapka közepén lévő pöcök üzem közben a szűrőnél említett tűszelepet mozgatja. De ezt amúgy nem kell neked tudni ahhoz, hogy ki tudd cserélni a membránokat.
Csak azért, hogy lásd, kiveszem.
A tűszelep egy lemezhez csatlakozik, annak van egy tengelye, ezt pedig egy darab csavar tartja.
A tűszelep cserélhető, a készletekben van is ilyen. Képes tönkremenni és letapadni is, ugyanis a hegye gumiból van, hogy ne a karburátor menjen tönkre. Sok üzemóránként kell csak cserélni.
Ha szét akarod szedni, arra figyelj, hogy a lemez alatt van egy rugó, szóval mielőtt kihajtod a tengely csavarját, nyomd le a lemezt az ujjaddal, különben szétrepül az egész!
Felebarátunk, István kiegészítése ehhez (biztos ami biztos alapon) : "nyomd le... és tartsd lenyomva... és miután eltávolítottad a
rögzítőcsavart, ne hirtelen engedd el, hanem szép lassan amíg a rugó
feszültsége megszűnik."
Köszönöm!
Itt a szelep és a lemeze, előtte- alatta pedig a szűrő. Vagyis a karbiban a szűrő oldaláról halad az üzemanyag a szelep felé. Mint egy úszó a hagyományos porlasztókban, nemde?
Na, itt már a rugó is látszik.
Amit még nem mutattam, az a két beállító csavar:
Egész jól látszanak a képen.
Kitekerve.
Ha kitekered- és előtte jó volt a beállítás- akkor jegyezd meg a pozíciójukat. Ezek 'hagyományos' csavarok, tehát jobbra- az óramutató járásával megegyezően- záródnak. Kitekerés előtt úgy tudod megállapítani a helyzetüket, hogy miközben ütközésig behajtod őket, megszámolod hány fordulatot mentek befelé. Javaslom negyed fordulatonként számolj- ezt megkönnyíti, ha négyzetes a csavarhúzód nyele- , és ne szorítsd meg a csavarokat, mert amint a képen látszik, a végük nagyon vékony. Megszorítás hatására ez a 'hegy' képes beletörni a karburátorba... A porlasztó beállításánál még visszatérek a csavarokra!
Az így szétkapott karburátort érdemes benzinnel- injekciós fecskendővel-, vagy valamilyen sprével kitakarítani. Ha nincs kifejezetten karbitisztító permeted, akkor a hidegindító is megteszi. Fújj be minden csőbe és lukba, az a biztos. Ajánlom védőszemüveg viselését a művelet során!
Akkor jöhet az összerakás :)
Az állítócsvarokat visszatesszük. Mind az L, mind a H jelű csavart 1 fordulatra hajtjuk. Vagyis: betekerjük teljesen, majd kihajtunk 1 fordulatot- négy negyedet. Ezzel a beállítással általában beindulnak a gépek, a teljes összerakás után majd pontosan be kell állítani őket.
A szűrőt a már említett radíros végű cerzuzával a helyére toljuk.
Ha kivettük a tűszelepet, azzal lesz némi játék visszarakáskor.
Én először a tűszelepet és a rugót szoktam a helyére varázsolni,
majd a rugót lenyomva- pédául szikével- beakatosztom a tengelyes lemezt, és becsvarom a csavart. Megoldható, de elsőre nem biztos, hogy sikerül. Csak ügyesen :)
Ezután következik a karbi alján lévő alumínium lapos membrán és a tömítés. A karburátorhoz kerül a tömítés, arra a membrán, arra a fényes fedlap.
Megismétlem, bár jelentőssége nincs, de a fedlap furatát lehetőleg úgy pozícionáljuk, hogy minél kevesebb szennyeződés juthasson be rajta. Vagy lefelé, vagy a lendkerékkel ellentétes oldalra kerüljön. A fedlap csavarjait érzéssel húzzuk meg!
Következik a másik oldal.
A karbihoz kerül a membrán, a fedlaphoz a tömítés.
Érdemes mindkettőt a fedlapra helyezni, utána rátenni a karbit,
majd a csavarral rögzíteni.
A kész porlasztóba ezután kössük be a gázhuzalt és a szívatót, és pozícionáljuk a helyére. Ne felejtsük el, hogy a karburátor és a henger között található egy- általában papír- tömítés. Ha ez egyben van, mehet vissza, de lehet, hogy le sem jött a helyéről. Apropó, papír. A karburátor papírtömítéseit én nem szoktam olajozni, viszont ezt a tömítést érdemes pár csepp motorolajjal kezelni.
Dugdossuk vissza az üzemanyagcsöveket figyelve a helyes bekötésre, és rögzítsük a porlasztót a két csavarral.
Mehet vissza a légszűrő, és szinte már készen is vagyunk. Most teszek egy kis kitérőt, és jön a karbi finomhangolása :)
Üzemanyagcsövek cseréje
Mivel előfordul, hogy csak a benzincsöveket kell- öregedés, töredezés, kikeményedés miatt-cserélni, ezért ezt külön demonstrálom.
Ehhez a művelethez nem kell feltétlenül a porlasztót kiszerelni, csak annyira kell lebontani a dolgokat róla, hogy a csövekhez hozzáférjünk.
A jobb átláthatóság érdekében kiszereltem és kettévágtam a benzintartályt XD
Naszóval, ha van ilyen gumi. akkor kézenfekvő, hogy kiveszed, átdugod a csövet a lukján, rátolod a szűrőt és kész. Ha nincs, vagy nem akarod kivenni, akkor a következő a metód:
A MEGFELELŐ átmérőjű - ami ugye különbözik a cuminál és a szűrőnél- csövet a végén ferdére vágod egy oldalcsípő fogóval. Vagy amilyen szerszámod épp van otthon.
Teszed ezt azért, hogy könnyebben bele tudd tolni a lukba. Tompa dolgot nehéz szűk lukakba belenyomni, tudhatod tapasztalatból XD
Ha szoros a luk, használhatsz szilikont vagy nyálat. Az mindig van kézél :)
Toljuk be a csövet a tartályba.
Ha eddig nem tetted meg, vedd le és ki a tanksapkát.
Függetlenül attól, hogy hogyan van rögzítve, minden tanksapka kivehető.
Ezután a csövet megmarkoljuk egy csőrös fogóval - mondhatnám, fogós műtét, de nem mondom...
Ha nincs fogó, nem esel kétségbe! Hajlítasz küllőből vagy drótból, vagy drótos vállfából egy kampót, és azzal kapod el a csövet.
Amint kihúztuk, levágjuk a ferde részt,
és rátoljuk a szűrőt. A szűrőről annyit, hogy létezik teljesen műanyag változat is. Ennél van egy plusz súly, ami a benzinben tartja, ezt a szűrő elé kell a csőre felhelyezni.
Ha megvagyunk, a benzincsövet húzzuk vissza annyira, hogy a szűrő a gép üzemi helyzetében a tartály legmélyebb pontjához kerüljön. Ha rövid a cső, nem biztos, hogy eléri a szűrő az üzemanyagot- mikor már fogyóban van- , ha pedig hosszú, akkor kilóg belőle, mert visszakunkorodik.
Kössük be a többi csövet a helyeikre, és készen is vagyunk. Arra érdemes figyelni, hogy megfelelő átmérőjű és hosszúságú csöveket használjunk. A túl kicsi csövek nem tömítenek a tarálynál, a túl vastagot meg szenvedés bedugni. A rövid cső feszül összerakáskor, a hosszú meg megtörhet. Gondolom, hogy ezt magadtól is tudnád, de valamivel ki kell tölteni a bejegyzést :-D
A porlasztó beállítása
Na, most aztán tetőfokára hág az izgalom :-D
Azért egy klicsit el kell, hogy keserítselek: ezt a mutatványt nem biztos, hogy a leírás alapján el tudod végezni. Na nem azért, mert nem lehet házilag, vagy mert ügyetlen vagy. Pusztán azért, mert ez egy olyan gyakorlati ismeret, amit nem mindenki tud olvasva megérteni/ megtanulni. Azért csak olvasd el és gondold át a dolgokat, de ha nem világos, akkor keress magadnak a neten egy videót róla, ugyanis úgy sokkal érthetőbb lehet- hallod a hangokat például. Persze én vagyok annyira állat, hogy írásban is tudom szemléltetni a hangokat, majd lentebb meglátod.
Ahogy megígértem, visszatérek a csavarokra. Három darab csavarral lehet beállítani a karbit.
Először nézzük a T jelű csavart,
amit a képen mutatok.
Ezzel a pillangószelepet nyitjuk, az alapjárat beállításánál van szerepe. Minél jobban be van tekerve a csavar, annál jobban nyitja nyugalmi helyzetben a pillangószelepet. Jelentősége csak az alapjáratnál van, mert működés közben manuálisan, a markolaton elhelyezett 'ravasszal' mozgatjuk a pillangószelepet. Ezzel annyi a dolgunk, hogy addig csavarjuk, míg a hegye eléri és kissé megemeli a pillangószelep tengelyén lévő lemezt.
Itt látszik a csavar és a lemez is valamennyire.
A másik két csavar a H és L jelű. Ismétlés:
H csavarral a magas fordulatot, L csavarral az alacsony fordulatot (alapjárat) állítjuk. Ha balra tekerjük ezeket, akkor nyitjuk, ha jobbra, akkor zárjuk a csavart. Minél inkább zárjuk ezeket, annál magasabb lesz a fordulat abban a tartományban, ahol szabályoznak. A beállítást egyébként összerakott géppel- lap, lánc, légszűrő- végezzük.
E két csavar érdekessége- vagy nevezhetném gyártói aljasságnak- a fejük kiképzése.
Meg lehet kísérelni csődarabbal, vagy egyéb dolgokkal állítani rajtuk, de ha olyan karbiról van szó- mint a bemutatott- ahol így el vannak rejtve, sajnos nemigen lehet megúszni a speciális csavarhúzó beszerzését.
Amint látod, van pár típus. A képen Single D és Pac Man nevűekből ráadásul két méret is van. Annyit tudok segíteni, hogy a normál méretű- tehát nem a kicsi, small head- csavarok külső átmérője kb 5mm.
Ilyen csavarhúzót találsz a neten.
Nálunk egy, két ezres plusz postaköltség darabja, kínában - pl. Aliexpress ről rendelve- kb 500 Ft, ingyen postával. Hülye egy világ, nem?
Persze ha hirtelen kell, akkor nem opció a külföldi rendelés, mert akár két hónap is lehet, mire ideér. Épp ezért javaslom, hogy rendelj, mielőtt szükséged lesz rá! (Erre keress rá: carburetor screwdriver)
Akkor folytassuk.
Kezdésnek már belőttük a T csavart. Ezután mind az L, mind pedig a H csavart egy teljes fordulatra nyissuk. Tehát behajtjuk őket teljesen, majd balra forgatva négy negyed fordulatot- egy teljes fordulat- nyitunk.
Ezzel a beállítással el fog indulni a gép.
A csavarokhoz teljesen összerakott állapotban is hozzá lehet férni. Ez azért is jó, mert működés közben kell őket pontosan beállítani. A képen a csavarhúzó az L csavarnál van, jobbra felette a H csavar- ezt kicsit nehéz járás közben eltalálni- , balra srégen fentebb a berátónál pedig a lukon keresztül elérhető a T csavar.
Először az L csavarral az alapjáratot állítjuk be. Ahogy írtam, egy teljes fordulatra nyitva elvileg el fog indulni a gép. Ha nem tenné, akkor a T jelű csavart fél fordulattal zárjuk- jobbra tekerjük- és ismételjük az indítást. Mivel először hidegen indítunk, használjuk a szívatót. Beindulás után kicsit járassuk a gépet, majd szívató nélkül folytassuk a beállítást.
A cél az, hogy a gép könnyen induljon, az alapjáratot pedig a lehető legkisebb stabil fordulatszámra állítsuk. Semmiképp sem elfogadható, ha a lánc alapjáraton mozog, mintahogy az sem jó, ha a gép fulladozik.
Ha tekergeted az L csavart, akkor befelé- jobbra- tekerve emelkedik a fordulat, kifelé- balra- pedig csökken.
Jó a beállítás, ha a gép kb ezt mondja: trü rü rü rü, trü rü rü rü, rü rü rü tü tü rü tü
Nem jó a beállítás: Trű, trütű tű tűű- ekkor magas a fordulat
Nem jó a beállítás: trü trü tr hrrrrr - alacsony a fordulat XD
Ennél a gépnél/ karbinál az L csavart egy teljes fordulattal kihajtva kielégítő a beállítás.
Ha rátaláltál a stabil alapjáratra, akkor a T csavarral megpróbálhatod finomítani a beállítást. Kifelé hajtva kevesebb anyag jut a hengerbe, befelé hajtva pedig több.
Lehet, hogy néhányszor neki kell majd futni a beállításnak, de a kitartás a siker kulcsa. Persze én könnyen beszélek, már beállítottam :-D
Az alapjárat után következhet a magas fordulat beállítása, a H jelzésű csavarkával.
Egy teljes fordulatra van nyitva ez is. Befelé- jobbra- tekerve emelkedik a fordulat, kifelé- balra- hajtva csökken. Ezt padlógáznál kell állítani, elég kellemetlen művelet, ha nem szereted a zajt.
Szóval tökig húzod a ravaszt, és a csavart tekergetve- valószínűleg balra kell majd tekerned, mert már eleve a magas tartományban van a beállítás- keresed az 'üveghangot' , mikor a motor azt ordítja: VŰŰŰŰŰŰŰ.
Ha ez megvan- tehát megtaláltad a legmagasabb fordulatot-, akkor a csavaron legalább egy negyedet tekerj balra. Ezzel visszaveszel a fordulatból, amit majd hallasz is. Ez azért kell, hogy ne maximális fordulaton pörögjön majd a gép üzem közben. Ezzel kíméled a motorod és spórolsz az üzemanyaggal.
Ezt a csavart úgy állítsd be, hogy gázadáskor rögtön reagáljon a gép, gázelvételkor pedig ne torpanjon. Ennek eléréséhez elképzelhető, hogy kicsit beljebb kell majd hajtani a T és az L csavaron is- szinkronizálni kell őket a H csavarral. Ne ijedj meg, ha elsőre nem sikerül tökéletesre, pár kísérlet, és meglesz.
VRŰŰŰ RŰŰ RŰŰŰŰŰŰ, gázelvételkor pedig: VRŰÜmmmm rümm tü tü rü tü
:-D
Ennél a gépnél/ karburátornál a H csavar általam helyesnek vélt beállítása: 3 és 1/4 fordulat kihajtva.
Részemről az "oktatást" befejeztem, remélem, hogy megtaláltad amit kerestél :-)
Ha kérdésed lenne, alább, a hozzászólásoknál megírhatod, ha tudok, majd segítek.
Ha jobban tudsz valamit, azt se tartsd magadban!
Sok sikert!
Nagyon szuper a leírás !!!
VálaszTörlésNagyon köszönöm, örülök, ha segített :)
TörlésJO LEÍRÁS EZZEL A KÉPEKKEL ÉS MAGYRÁZATTA MÉG A LAIKUS IS ELBOLDOGUL.
Törlésnagyon jól elmagyarásztad én máma evvel szorakoztam afelső szűrő nem takaritottama a radirost és hol indul hol nem aleirásod jó holnap neki ugrok megint kőszőnőm
VálaszTörlésKöszönöm! Sok sikert a javításhoz!
Törléstökéletes
VálaszTörlésSzia. Hogy lehet felvenni veled a kapcsolatot? Telefon vagy esetleg messenger?
VálaszTörlésSzia! E-mail ben elész :)
TörlésKöszönöm. Számomra hasznosak az információk!
VálaszTörlésNagyon kőszönöm profi modon leirtad amit tudni kell az MTD röl sokat tanultam töled köszönöm.
VálaszTörlésEzt a megjegyzést eltávolította a szerző.
VálaszTörlésSzuper, nagyon jó , tartalmas leirás.köszönöm.
VálaszTörlésHelló van nekem is egy igen fajta fűrész ha lap fel fordítom jobbra akkor fel pörög és le áll mi le hét a baja
VálaszTörlésSzia. Nagyon jól leírtad érthető. Mindent úgy csináltam ahogy itt megjelent. Egy bökennő van nem indúl el csak egy pár berántás után, csak akkor ha tökig behúzom a gázt és alig pörög köpködi ki a benzint a légszürőnél és le is áll pár másodperc után. Karbi kitisztítva, tömitések, membrán csere. Új henger, dugó, gyűrű csapszeg, tűgörgő csere is volt. Mi lehet még a gond? L csavar egy H csavar egy ford játszogatok ki-be és semmi. Előre is köszönöm a választ.
VálaszTörlésSzia!
TörlésMégsem olyan jó a leírás, ha nem jó a gép :P
Na! Azt nem írtad, hogy korábban is volt-e ilyen gond, vagy a javítások után jelentkezett. Ez azért érdekel, mert ha a javítás után jött elő, akkor előfordulhat, hogy valamit nem jó helyre dugtál.
Elképzelhető, hogy a henger tele van üzemanyaggal, szóval a gyertyát vedd ki és fordítsd fejre a gépet. Utána ellenőrizd a csöveket. Ha a hiba marad, következőleg a tűszelepet lesd meg: mozog- e rendesen, nincs-e elkopva a feje, illetve a lemez, ami mozgatja nem került- e fordítva a helyére. Ha jó helyzetben van, még az is előfordulhat, hogy nem jó szögben áll. Itt egy kép
http://wind-drifter.com/technical/GerryFarrel/idleadaptation.htm
Kb így kéne állnia. Óvatosan hajlítható csavarhúzóval.
Ha sehol sincs hiba és mégis hibás a működés, az én tudásom alapján már csak a szimering lehet a ludas.
Remélem megtalálod a problémát!
Sok sikert!
Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.
VálaszTörlésNagyon jó leírás, köszönöm szépen :)
VálaszTörlésNagyon köszönöm, örülök, ha segített :)
TörlésNagyon jó a leírás a leírtak szerit végeztem a javítást a gép tökéletesen működik köszönön a segítséget.
VálaszTörlésKöszönöm a visszajelzést és gratulálok a sikeréhez! Örülök, hogy segített a leírás.
TörlésZsebedics László.
VálaszTörlésHelló! Én egy kinai 2 éves Husqarna fürésszel kinlodom. Használat közben egyszer csak leált, ujra inditottam,el is indult viszont alapjárat nincs rajta,, csak ha huzom a gázt akkot pöfög, a karbit és a benzin szüröt kitakaritottam, menbránokat nem csereltem, a helyzet nem valtozott, ugyan ugy indul,de alapjarat most sincs. Mi lehet a baj?
Üdv!
TörlésAmennyiben a lánc szabadon mozog- tehát nem fogja vissza valami a motort- és az üzemanyag rendszer is rendben van- nem csöpög sehol, nem repedtek meg a csövek, ép a gumicumi, nem tömődött el a tanksapkán a luk- én először a karburátorra, utána a főtengely szimeringre gyanakodnék. (Kicsi az esélye, de a gyertyát is érdemesa lehet meglesni, hátha kokszos.) Az rendben, hogy a karbit tisztítottad, de attól még lehet dugulás. Mégpedig az alapjárati részen, mert gondolom, hogy nem tekerted ki az állítócsavarokat takarításkor. Azzal kezdeném, hogy megpróbálok állítani az L - alacsony fordulat- csavaron. Akár már ez is megoldhatja a problémát. Ha ez nem segít, akkor újra szétszedném, az álítócsavarokat is kihajtanám és még egy alapos tisztítás (sprével minden lyuk oda vissza és a tűszelep ellenőrzése, mert fel tud akadni) után próbálkoznék. Ha ez sem hoz eredményt, akkor membráncsere. Legalábbis szerintem.
Sok sikert!
Köszönöm. A hétvegén neki futok mégegyszer.
TörlésHelló! Idóközben megérkezett a karburátor felujitó szett Az itt leirtak alapján kicsretéltem ,kitakaritottam a karbit. Végúl az utmutatas szerint bealitottam a masinát ,és szuperul müködik. Köszönöm a segitséget.
TörlésÜdv!
TörlésRemek hír, gratulálok a javításhoz!
Hasznos munkát és sok boldogságot! :)
Üdv,
VálaszTörlésA gumicumit nyomogatva erőteljesen kell jönnie a benzinnek a karbin keresztül? Az enyém most csak köpködi a benzint, úgy emlékszem, régen rendesen jött a visszafolyó ágon. A cumi jó, mert karbi nélkül rendesen tolja a benzint.
A jelenség az, hogy szivatóval beindul a fűrész, de pár mp után megáll. Utána szivató nélkül beindul, de szintén leáll. Egy módon lehet életben tartani, ha ki-be kapcsolom a szivatót, vagyis feltehetően keveset kap. Ez összefügghet azzal, hogy nem jön át a benzin a cumival sem. A karbi sajnos tiszta, a tanksapka szellőzője nincs eldugulva. (Bár a kupak közepén van... nem értem, hogyan tud szellőzni, ha a fél tanknál több benzin van benne.)
Üdv!
TörlésA cumiból jövő üzemanyag sebessége szerintem- hangsúlyozom szerintem- nem mérvadó, mivel az átszívja a karbin a benzint, ergo, amikor megnyomod, akkor a nyomás hatására kitolod belőle a benzint a tartályba, majd mikor elengeded a cumit, akkor szívja fel a karbin keresztül a tankból az anyagot. Inkább azt érdemes figyelni, hogy milyen gyorsan telik meg a cumi.
A leírt hibánál én első körben a csavarokkal operálnék, a T és különösen az L csavarkákkal (Az L nél először ütközésig becsavarással figyeld meg a jelen állapotot, mert ha nem oldja meg a problémát, akkor vissza kell állítani eredeti helyzetbe. ). Ha ez nem hoz eredményt, akkor membráncsere- mivel azt írod, hogy a karbi tiszta. (Ha esetleg nem ellenőrizted, hogy a tűszelep rendesen mozog-e, akkor azt még membráncsere előtt meg lehet lesni.)
A tanksapkán a luk. Nos ennek az a szerepe, hogy se pozitív se negatív nyomás ne alakuljon ki az üzemanyagtartályban. Akár ha csordultig is van a tank, a lukon keresztül az elfogyasztott üzemanyag helyére bejut a levegő, vagyis nem tud kialakulni vákum- ha eltömődik a luk és fogy a benzin, akkor nő a negatív nyomás a tartályban, ami egy idő után nagyobb lesz, mint amekkorával a gép beszívja a benzint, emiatt az utánpótlás megáll. Képzeld el úgy, mint a tégladobozos tejet: ha a doboz mindkét sarkát kivágod, akkor szépen lehet önteni belőle. Az egyik sarok- ahol öntesz- a porlasztóhoz megy, a másik meg a tanksapkán a luk. Így világos?
Nem a sebesség, inkább a benzin mennyisége a kérdés. Karbi nélkül a cumi szép, egészséges, tömött sugárban tolja a benzint. A karbit bekötve csak köpködi, és nem is telik meg maga a cumi sem.
TörlésTeljes tömítés és membráncsere volt már, nem lett jobb. A tűszelep is új, bár már elhajlítgattam a karját. Sablonom nincs, de úgy látom a képen, hogy kicsivel a karbi széle alatt kell lennie annak a pontnak, amit a membrán nyomogat.
A tankszellőzés működését és hogy miért kell, azt értem. Pont ezért furcsa, hogy itt OLDALT van a tanksapka, közepén a lyukkal, tehát elvileg, ha a felénél több benzin van benne, akkor ellepi a lyukat és ott nem tud bemenni levegő. Bár fura módon a benzin akkor sem folyik ki...
Egyébként a kísérletezgetés során volt olyan, hogy nyomás keletkezett a tankban. Biztos, hogy az, mert a bemenő benzincsövet lehúzva a karbiról, spriccelt belőle a benzin. Nem tudom, ezt hogy csináltam, már nem tudom reprodukálni...
A benzin mennyiségét a membrán és a tűszelep befolyásolja, de ezekhez olyan utakon jut a benzin, amit szűkítünk az L és H csavarokkal. Ergo az L és H csavarral úgy szabályozzuk a sebességet, hogy a karbiba/ torokba jutó üzemanyag mennyiséget változtatjuk.
Törléshttps://www.walbro.com/tech-tips/metering-lever-setting/
Oké?
Ha nem jut elég benzin a cumihoz, akkor valami dugulás van- vagy a karbi vagy a cső, vagy a szűrő, akkor is, ha tisztának tűnik. Nincs más út. A tank után a szűrő, aztán a cső, aztán a karbi, utána a cumi és körbeértünk. De mivel a cumi jó, mert külön próbáltad, akkor marad a szűrő, a cső és a karbi. A cső nyilván nem valószínű...
Én tennék egy kísérletet úgy, hogy közvetlen a szűrő után a cumit kötném. Így kiderül, hogy a karbiban van-é a hiba.
Ha a karbi lesz a ludas, akkor nem úszod meg, újra szét kell szedni, újra kell takarítani. Vagy kipróbálhatod az L csavar állítását, amit írtam előtte.
A tűszelep karját meg próbáld meg ezek alapján megnézni/ állítani, mert bár induláskor nem kardinális, működéskor ezen múlik 'minden'.
https://www.zamacorp.com/uploads/1/20181224/0bd74952d0ec00ac3aca6db82d7bd85b.pdf
https://www.arboristsite.com/threads/walbro-carb-metering-levels-chart.192345/
Így már értem a tankos dolgot. A bejegyzésben mutatott gép is ilyen volt, csak amit én használok az 'álló tankos', így ez van a fejemben. Attól, hogy a benzin ellepi a lukat a levegő még be tud menni, ha beszívja a működő motor. Nincs semmi gumialátét belülről a luknál, ami szelepként funkcionálhat? Ez megmagyarázná, hogy alakulhatott ki túlnyomás. De ez most csak részletkérdés a megoldandó problémához képest...
Na ügyeskedj, aztán valami jó hírrel térj vissza! :D Bízom a sikeredben!
Kösz, a jó hír még várat magára. A következő megfigyeléseket tettem:
Törlés- Az L és H csavarokat teljesen betekerve a cumi képes átszívni a benzint a karbin. Negyed-negyed fordulatot kitekerve is, de jobban kitekerve nem.
- A karbit teljes egészében benzinbe merítve át lehet rajta szívni a benzint.
Ezekből arra következtetek, hogy valahol levegőt kap, ahol nem kéne. Pedig a tömítések újak.
Kipróbáltam egy másik (kínai, kicsit módosítani kellett) karbival is, ezzel szépen felszívható a benzin, be is indul a gép (bár akkor szól a legszebben, ha az L csavar tökig bent van) kb fél percre, aztán leáll. A tankszellőzés tuti jó, mert kihúztam a visszafolyó ág csövét. Amikor így leáll, nem indítható újra.
Nem tudok már másra gondolni, mint hogy szimeringes a gép. Szét kellene borítani, de ehhez még gyűjtöm az erőt.
Üdv! Az is valami, hogy haladsz. A szimering...nos lehet, persze, leállást okozhatja éppen, de annak szokott lenni előjele, és fokozatosan romlik a helyzet. Korábbi dolgokról nem volt szó.
TörlésNade mégha gond is van a szimeringgel, a cumi és a karbi kooperációjára (márpedig neked ez a legnagyobb szívfájdalmad :) )az nem hatna ki, szóval a karbinál még mindig van gond. Sikerült a tűszelepet helyreállítani?
A másik karbiról: jó ötlet volt kipróbálni! Ez akkor megmutatta, hogy a saját karbinál van még gond. Ha teljesen betekered az L csavart, akkor az elzárja a benzin útját, vagyis a gép leáll, ha elfogy a karbiból az üzemanyag- szóval ha így próbáltad/ állt le a gép, akkor ez ok arra, hogy nem lehetett újraidítani. Ha jobban ki volt tekerve az L csavar, akkor lehet gyanakodni a szimeringre, így igaz.
Közeledsz, már kár lenne feladni! :)
Nem tudom, hogy közeledek-e. Nem szedtem szét, mert az a gyanúm, hogy szimplán "sokat kap". Egy hét állás után is simán indult szívató nélkül. Továbbá, akkor a legszebb a hangja, ha majdnem teljesen bent van az L csavar. Mégtovábbá, 10-15 mp működés után is változik, mély és tompa lesz a hangja, és gáz nélkül leállna. (Gázzal játszva már nem áll le, de érezhetően küszködik.) Szóval szerintem szegényíteni kellene a keveréken, de azt meg hogy? Ezen max a tűszelep emelését lehet állítani.
TörlésKözeledsz hát, valamihez biztosan :)
TörlésÍrod, hogy egy hét állás után is simán indult szívató nélkül. Az igaz az, nem vagyok kifejezett láncfűrész guru, nem rajongok ezekért, de erre azt mondanám, hogy nem zár rendesen a tűszeleped- fenntartom a tévedés jogát persze. Azt nem tudom, hogy milyen gépről és milyen karbiról beszélgetünk amúgy hetek óta, -ez egy ilyen kávéházi diskurzusra kezd már emlékeztetni :D
Ha Zama karbi, akkor a karbitest széle legyen az etalon, ehhez állítsd a lapka magasságát, ha Walbro, akkor a lapka körül van egy felöntés, ehhez állítsd be. Ezek, ha nem is 100% ban pontosak, használhatóak lesznek.
Azt írtad korábban, hogy a tűszelep új...a karja is új? Na és a rugó? Ha megvan esetleg a régi, próbaképp azt is beteheted.
Ha ez kész, szerintem kíséreld meg nulláról újra belőni a karbit. Ha nem sikerül, akkor szerintem körbeértél, máshol kell keresni a hibát- amennyiben biztos vagy benne, hogy a karbi tiszta... Persze nem gondolok olyasmire, hogy pl kikopott a tűszelep fészke, mert ez ritka...
Én megmondom őszintén, piacon, vacakvásárokon lehet kapni karbikat pár ezresért- én most egy falu szélén lakom, néha a kultúrházban van ilyen szemétvásár és bedobálják a szórólapját...3500 HUF volt egy ilyen kínai karbi az elmúlt héten.... Lehet vennék egyet próbából a helyedben, aztán rá a gépre, ha jó, akkor öröm, ha nem akkor lépsz tovább, de valamerre mozdulni kéne már, mert közeleg a tél...
Kitartás!
Én sem gondoltam, hogy ennyire elhúzódik. Ez egy Sears Craftsman gyártmányú fűrész, de láttam külsőre tök ugyanilyet Poulan és Florabest márkanevek alatt is. Eredetileg Walbro WT 324 karbi volt rajta, most a 3000 Ft-os kínai - de nagy különbség nincs köztük. A kínait újonnan vettem, tehát feltehetően tiszta. Szerintem a tűszelep (nem) zárása akkor számítana induláskor, ha ejtőtartályos cucc lenne, de ez nem olyan.
TörlésA gép nem saját, egy kollegám kapta javításra, de nem boldogult vele és átpasszolta nekem. Az előélete nem ismert.
A YT videókban mindig olyan jól látható hibái vannak a fűrészeknek, benzincső, tömítés, ilyesmi. Max membránt cserélnek és minden működik. Nincs türelmem többet megnézni, és hallgatni, ahogy egymást szídják. Még a tűszelep karjával játszok kicsit, ha nem javul meg, akkor elengedem. Nem kell minden csatát megnyerni. A tél nem érdekel, van egy saját villanyosom, azzal vágtam fel a tüzelőt.
Kösz az ötleteket.
Az már eleve jó helyzet, hogy nem KELL ezt a csatát megnyerned, de persze azért ez volt a cél, gondolom.
TörlésEz akkor egy külföldi gép, nálunk talán nem is kapni, viszont hasznos amcsi videók lehetnek róla. Én a magyar videó(so)kat nem szeretem, egyetértek abban, amiket írtál. Belátható amúgy, hogy a bonyolult szereléseket nem szívesen mutogatja senki. Egyrészt kevés az olyan igazi szaki, aki pontosan tudja értelmezni a hibákat, másrészt kevés az olyan igazi tartalomfogyasztó/ tanulni vágyó, aki tudja értelmezni a látottakat/ hallottakat, és ezeket adaptálni is képes. Legalábbis én így tapasztaltam, és többek között ezért sem kezdtem videózásba- nameg azért sem, mert nem értek semmihez nagyon, csak mindenhez kicsit :D
A tűszeleppel kapcsolatban jó a meglátás, de vedd figyelembe, hogy a benzin képes párologni... Előbbiben nem írtam, de azt kipróbálhatod, hogy pár nap állás után kikapod a gyertyát és meglesed, hogy van-é benzin a hengerben, illetve kivett gyertyával indítózol párat, és ha fröcsög kifelé az anyag, akkor ugye egyértelmű...
Azt írtad, hogy próbáltad másik karbival, de azt nem, hogy átváltottál arra. Ebben az esetben - az új információ birtokában- azt mondom, hogy a karbin túl kell már lépni.
Az, hogy merre, az meg akkor majd a következő próbálkozónak lesz kihívás :)
Persze tudjuk mindketten a bejárandó utat, csak kérdés, ki óhajtja ezt végigjárni...
Szép napot!
VálaszTörlésNagyon jó, tartalmas anyag!
A partner p340s tip ez alapján takaritottam ki.
Ha lehetne jó lenne más típusú gépeket is feltenni. Pl motoros hátipermetező.fükasza stb
A kinai tipusu gépekkel a szerelők,szervizek nem nagyon foglalkoznak.
További szép napot!
Jó szerelést.
Üdvözlet!
TörlésKöszönöm, az elismerés mindig jó! ...és természetesen gratula a sikerhez!
A javaslatot is köszönöm, egyet is értek vele... csakhát, idő meg kedv kéne hozzá (meg most per pillanat fényképezőm sincs :) )
Nameg az alany: mivel sem szerelő sem szervíz nem vagyok, csak olyat tudok mutatni, amim van, vagy amit ismerősnek megcsinálok- de akad persze kínai.
Egyébiránt ha akármi témában kérdés merülne fel, van itt a blogon a "nem induló kisgépes" bejegyzés, illetve ezt kiegészítendő csináltam egy fórumoldat is...ettől többet tenni jelenleg nincs kapacitásom :)
Minden jót, szép napot!
Rendkívül ügyes,s gyakorlatias leírás.Nagyon sok hasonlót olvastam már de ön a leg kedvesebben magyarázza s ezáltal érthető bárkinek!!!!Nagyon köszönjük!
VálaszTörlésKöszönöm szépen, örömömre szolgál, hogy így látja! Az elismerés mindig jó :)
TörlésÜdv mindenkinek! Nekem olyan problámám van hogy a karbiba vettem új tömítő szettet és tűszelepet is. Na most olyan probléma állt elő hogy tocsog a üzemanyag kipufogónál és a hengerben is. Pedig kétszer is le ellenőriztem amit cseréltem tömítéseket. És a levegő szűrő is benzines. Szét szetedtem újból sajnos a helyezet nem változott. Mit lehetne még le ellenőrizni rajta? Előre is köszönöm a sewgítseget.
VálaszTörlésÜdv! Elsőre azt kéne ellenőrizni, hogy rendesen zár- e a tűszeleped (Azt feltételezem persze, hogy az L csavar rendesen be van állítva, tehát nem az a gond ). Írtad, hogy cserélted. Feltételezem, hogy összehasonlítottad az új alkatrészeket a régiekkel, de figyeltél rá, hogy pontosan egyeznek-e? (pont akkora a tűszelep, és pont olyan magas a fémlapos membránon a középső csöcs? ) Továbbá: a tűszelep cseréje után ellenőrizted a mozgató lapka szintjét? Ez karburátortól, típustól függően változik, van hozzá ellenőrző eszköz, Z vagy W formájú lemezdarab.
TörlésTovábbá: tuti, hogy jól kötötted össze a karbit a tankkal?
Ha minden jó, de a hiba marad, akkor vedd le a légszűrőt- így beleátsz a torokba- majd nyomkodd meg a gumicumit és figyeld, hogy folyik-e valahol a benzin, és ha igen, lesd meg hol . Ettől indulunk majd tovább!
Jó szórakozást!
Nagyon szépen köszönöm a választ holnap megnézem mert még szét van szedve.
TörlésMotoros láncfűrészről van szó. Cseréltem dugót is benne mert be volt sülve a gyűrű.
VálaszTörlésÉs kb mekkorát kellene nyitni a tűszelepnek ha lenyomom teljesen? Amit lenyom a membrám a tűszelep füle szintben van a házzal. Ebben a formában ellégé nagyot nyit. A Z vagy W ellenőrző lemezdarabot lehet venni?
VálaszTörlésKarburátortól függ, hogy mi a jó beállítás. Milyen karbiról beszélünk?
TörlésItt egy videó, hogy legyen valami elképzelésed a dologról:
https://www.youtube.com/watch?v=xHR5d6OjaNk
Nem tudom magyarul mi a szakkifejezés, nevezzük egyszerűen tűszelepmozgató lemeznek. Alapból a tűszelep zárva van, és ebben az állapotban kellene beállítani a lemezke magasságát. Ha túl magasan áll, akkor sok üzemanyagot kap a gép működés közben, ha túl alacsonyan, akkor meg keveset. Működés közben a membránon lévő alumínium csöcs nyomkodja a tűszelepmozgató lemezt. Így érthető?
És esetleg a tűszelep fészket mivel lehetne átdörszölni?
VálaszTörlésNem hinném, hogy ez szükséges, de elmondom: Csiszolóanyagot (pl pasztát, amivel egy négyütemű motornál csiszolod a szelepet/ fészket, vagy ha nincs akkor cigarettahamu+fogkrém például) kensz a tűszelepre. Ráhúzol a végére- ahová a lemezke csatlakozna- egy barabka benzincsövet, majd ennél fogva betolod a tűszelepet a helyére, és csiszolod, akár a nagyobb motoroknál a szelepeket. Utána alapos takarítás. Oké?
TörlésNagyon szépen köszönöm a segítséget. Egyépként walbo karburátor alko alkatrészek jók hozzá a géphez. Taton lácfűrész tescoba lett véve réges régen talán 2008 ba.
TörlésNa, akkor keress a karbin valami számot, és az alapján kiderítjük hogyan kéne állni a lemezkének.
TörlésMár otthon vagyok majd holnan megnézem. A tűszelep vége gumis.
VálaszTörlésSzia! Emailbe elküldtem a karbiról képeket sajnos számot nem találtam rajta.
VálaszTörlésNem jött mail, valami félrement. Ismételd!
Törlésmodder151@gmail.com
Oksa rendben van.
VálaszTörlésHeló az mtd GCS típusú kipufogót fellehet tenni a kínaira?
VálaszTörlésÜdv!
TörlésFogalmam sincs.