2013. december 11., szerda

Siesta gázkályha takarítás

Haló!
Rég írtam, bokros teendőim voltak :D
Viszont most egy üdítően időszerű témával jelentkezem!
Siesta 'jellegű' 'gázkályha' kitakarítása, illetve szétszerelése és próbája. 

...és, hogy miért 'jellegű' 'gázkályha' ? Hát azért, mert ez se nem Siesta, se nem kályha. Ezek ugyanis katalitikus égővel szerelt gázfűtő készülékek. Az igazság az, hogy nálunk a Kádár rendszerben (boldogságos idők) létezett Siesta nevű 'Siesta' , és azután a köznyelv egyszerűen 'Siestának' nevez minden hasonló, mobil, Pébé gázzal működő készüléket. Bizony, a mai napig nem lehet erről leszoktatni minket, magyarokat. Mondhatnám, hogy lelemény, meg egyszerűség, de puszta slendriánság- szerintem.

Pár dolog a Propán Bután gázról, amivel működik a készülék:
*Szintelen, szagtalan, a robbanásveszély miatt -ha jól tudom etilmerkaptán nal- szagosítják
*A levegőnél nehezebb, ezért talajszint alatti helyeken NEM alkalmazható
*11,5 kg PB gáz fűtőértéke megfelel kb 50 Kg fa fűtőértékének, ill 150 KWh villamos energiának

Visszatérve, a 'Siesta' igen praktikus kis készülék, mobil, ott és akkor fűt, ahol és amikor szükség van rá. Hátránya viszont, hogy zárt térben csak megfelelő körültekintéssel alkalmazható, ugyanis nyílt égésterű, vagyis a helyiség levegőjét használja, és oda nyomja vissza az égésterméket - többek között CO- ami kellemetlen, akár halálos kimenetelű balesetet is okozhat. Mindenképp ajánlatos szénmonoxid érzékelővel együtt alkalmazni!

Nekem eddig nem volt ilyen készülék, de most beruháztam egyre a műhelyembe. Természetesen kisipari, magyar termék, egy elismert - ugyanakkor szerintem inkorrekt - aukciós portálon vettem, igen jó áron.
Íme: 

Ez egy Termo MAX 2,8 PB, adatlapja:
1989- ben gyártották kis hazánkban. Abban az évben ő volt az Etamax-Termoker 1510. gyermeke :D
Szóval, elmentem érte, gazdát cserélt a készülék és a készpénzem, és hazahoztam. Behúztam a műhelyembe, rácuppantottam a konzerv gázra, szikráztatgattam, de semmi. Hát, hát, gondoltam, nem így szerepelt a tervben. Az eladó mondta, hogy rég volt használva, és egyébként is korekt volt, szóval nem volt kifogásom a készülék működőképességét illetően, ezért döntöttem: Kitakarítom!

Itt álljunk meg egy pillanatra! Tisztelt Hölgyem/ Uram. Tekintse meg újra a gépről készült fotót! Ez egy 24 éves darab! Melyik készülékünk fog így kinézni 20 év múlva? 

Visszatérve a témához, ez egy egyszerű valami :) A szereléshez csavarhúzó, villáskulcs vagy fogó, kis kézügyesség, porecset és esetleg porszívó szükséges. Ez a minimum! Ha ezek nincsenek kéznél, neki se álljon senki. (pár dolgot majd megemlítek még, ami jó, ha van, de nem baj, ha nincs :) )

Ez a készülék belseje, a gázpalack mögötti takarólemez. Négy sarkában négy csavar- ezeket szépen tessenek kicsavarni!

Kicsavarás után a 'kályha' eleje leválasztható a 'dobozról'.
Utána a gázcsapról levesszük a gázcsövet a nyomáscsökkentővel (reduktor). Javaslom, próbálják ki a reduktort. Kicsit hagyma szagú, de nem vészes :)
Szóval, a palack felőli oldalánál kell belefújni. Ha erősen fújunk, nagy ellenállást kell tapasztalnunk, ha gyengén, kicsit. Ennyi, nem kell hozzá atomfizikusnak lenni! Ez az alkatrész azért kell, hogy a palackban lévő, összenyomott, cseppfolyós gáz nyomását csökkentse (redukálja) a készülék felé.
Itt látható a szabályzó része a gépnek- pontosabban a tekerőgomb pont az alján:) Felül van a gázcsatlakozó csonk- amiről lehúztuk a csövet, jobbra egy cső, amin a szabályozott gáz a katalitikus égőbe jut, balra egy cső, amin a gáz az őrlángoz jut, lefelé alul a fekete dolog a piezzo gyújtószerkezet (szikráztató), felette az égésbiztosító. 
Ez itt a bal oldali cső folytatása, ide csatlakozik a szikráztató és az égésbiztosító vezetéke is.

Itt pedig a már leszerelt csövek. Ezek alumíniumból készültek, réz tömítésekkel. Hagyományos hatlapfejű Hollander csavarokkal vannak rögzítve. Óvatosan oldjuk a csavarokat, a csöveket ne erőltessök, mert könnyen hajlanak, repednek!

A készülék elején található forgatógomb a szikráztatóval. Két darab lemezcsavar tartja a helyén, sürgősen kicsavarandóak! :)
A szabályozó szelep és a szikráztató más megközelítésből :)
A kötőelemek oldása után egyben kijön minden. Óvatosan kezeljük a két vezetéket, különösen a nem feketét (nem tudom, milyen színű, szerintem ilyen szín nincs is)!
 Ha megvagyunk, kihajtjuk a soron következő négy darab csavart, és kihúzzuk a fűtőelemet takaró lemezt. 

Aztán kivesszük magát a fűtőelemet is. Eléggé UFO technikának tűnik, ne nagyon buzeráljuk a "műszőrös" részt :) Egyébként ez a lelke az egésznek, ebben találhatók a különféle fémvegyületek, amik katalizátorként működnek égés közben. A takarítását, nyomkodását, szimatolását, rágcsálását nem javaslom.
Vegyük le a két csavarral felfogatott 'őrlángot' és a szikráztatót.
 Balra, nagy fehér kerámia kilógó vezetékkel a szikráztató, előtte a megfoghatatlan, sejtelmes színű drót az égésbiztosító vezetéke, ami az égésbiztosító érzékelőjéhez (fémcső) csatlakozik, mely az őrláng égőfej tetejére van rögzítve. Elég körülményesen írtam, elismerem :)
Ez nem egy sikeres kép, de talán látszik, hogy egy méretes pormacsek foglal helyet az őrláng helyén :)
Ezen még Pocok Macska is meglepődött XD
 A kép középpontjában egy lyuk van. Itt levegő kerül a rendszerbe, hogy éghessen a láng. Alulról jön a gáz, a lukon keresztül jön a levegő, és ha minden remek, felül, ha meggyújtjuk, akkor égni is fog. Ez speciel szintén portól terhes. 

Ez pedig az őrláng égő gázcsatlakozása, látható, hogy egy rácsszerű szűrő van benne. Ez fogja fel az apró, nemkívánatos koszt, ami pl a palack cseréjekor kerülhet a rendszerbe, valamint porlasztja is a gázt.
Ez általában tiszta :)

Akkor most a takarítás:
A port kifújkáljuk, kipiszkáljuk. Esetleg használhatunk porszívót, ha van megfelelő szűkítőnk. A lényeg, hogy az őrláng égője, valamint a légző luk(ak) tiszták legyenek. Ha alulról (a gázcsatlakozás felől) belefújunk az őrláng- égőbe, nehezen, de át kell, hogy jusson rajta némi levegő. Amíg nem tudunk átfújni rajta, addig tisztítgassuk :)

A készülék szabályzó szelepének ellenőrzése:


Állítsuk az előlapi tekerőgombot maximum állásba!  A csonkba, ahol a palack csatlakozik fújjunk bele. Elvileg a csap nm enged át levegőt. Most nyomjuk be a gombot (mintha indítanánk a készüléket), és tartsuk nyomva, miközben ismét belefújunk a csőbe!
Most mindkét irányba kell áramlania a levegőnek!
(Tehát az őrláng felé, és a katalitikus égő felé is)





Az égésbiztosító ellenőrzése:


Az égésbiztosító feladata, hogy megakadályozza a gáz áramlását, amennyiben az őrláng kialszik. 
 
Melegítsük öngyújtóval kb 10-15 másodpercig az égésbiztosító érzékelőjét! Utána nyomjuk be a tekerőgombot maximum állásban, majd engedjük fel, és fújjunk bele a gázcsonkba. Ha az égésbiztosító jól működik, pár másodpercig át tudunk fújni a szabályozó szelepen. Próbáljuk ki, hogy először az őrláng csatlakozást, majd a másik csatlakozást fogjuk be fújás közben (csak, hogy biztosra menjünk). 

Az égésbiztosítő ellenőrzéséről még egy bejegyzés, újabb vagy más gázkészülékekehez hasznos lehet: 

Amennyiben rendben találtuk a dolgokat, elkezdhetjük az összeszerelést!
 Először a kezelőszerveket, és a fűtőbetétet rakjuk a helyére, utána pedig sorban, mindent. Javaslom, takarítsuk meg az alkatrészeket, ha már szét van szedve a készülék :)

Ahogy az alu csöveket visszatettük és meghúztuk a csatlakozókat, javaslom, rakjuk a helyére a gáztömlőt a reduktorral, és csatlakoztassunk gázpalackot a készülékhez! Próbáljuk le a csatlakozásokat, nincs e szivárgás- illetve indítsuk is be a 'kályhát'. A csatlakozások ellenőrzéséhez használhatunk a kereskedelemben kapható szivárgásjelzőt, vagy sima mosószeres vizet is (mint a gázszerelők). Tiszta víz nem jó!!
Nyomjunk a habból / mosószeres vízből a csatlakozásra, és figyeljük meg! (Persze működő készüléknél, különben nincs nyomás a rendszerben :) ) Ha nem tapasztalunk sehol buborékolást, akkor "gút" minden!

Még egy dolog. Már írtam, hogy kora ellenére remek állapotú a készülék. Az adatlapja is megvan, csak a ragasztás engedett az idő vas fogának.

Visszaragasztottam! Elvégre a Merciről sem szaggatjuk le az emblémát! 

Az előző gazda olyan alapos volt, hogy linóleumból még alátétet is vágott a palack alá, hogy ne sérüljön a festés. Ha már egyszer eddig volt benne, nem voltam rest, visszaragasztottam !



A csatlakoztatott palackkal. 

Itt pedig az égő őrlánggal :)

Jó szórakozást! 

FIGYELEM! A leírás érdekesség, esetleg hozzáértők számára segítség! A közöltek használatából eredő esetleges károkért felelősséget nem vállalok! 
MINDENKI A SAJÁT TETTEIÉRT FELELŐS. HA FELROBBANSZ, AKKOR MÁR HIÁBA SZIDOD A KORMÁNYT! XD

Tartalomjegyzék

Zenék