Ja, ez pont majdnem így történt az Apollo 13- mal is :)
Üdv emberek!
Jelen bejegyzés témája pont az, ami a címben szerepel, nevezetesen Nem forog a mikrosütő tányérja.
Vonzás a gyakorlatban
Mielőtt még bebújnánk a sütőbe, elmesélem, hogyan is ment tönkre, hátha tanulsz belőle. Figyelj, mert titok!
Ilyen/ olyan okból tönkrement a kenyérpirítónk. Ez nekem fájó pontom, mert igen szeretem a ropogósra égett kenyeret vajjal és sóval. Felmérvén a pirító helyzetét, borúsan láttam a jövőt: az ellenálláshuzal elszakadt benne, ráadásul két helyen. Mit tagadjam, nem örültem. Elkezdtem szétszedni. Nehezen ment. A gondolataim cikáztak- nem a jó irányba. Nagy nehezen szétszedtem, bütykörésztem vele, de nem sikerült megcsinálnom. De mire eljutottam idáig, érzelmi és gondolati energiát tettem a helyzetbe. Szerinted mi történt?
Másnapra elromlott a mikró forgatómotorja. Ez véletlen lenne, vagy inkább a vonzás törvénye? Természetesen az. És ha ki tudod hámozni a történetből a törvény működését, akkor kezdd el figyelni, hogy Te mire figyelsz, minek adsz érzelmi és gondolati energiát, és mi történik az életedben! Meg fogsz döbbenni!
Minek forgatni a tányért?
A kék a tányér, a piros a mikrohullám. Ahol a hullám belelóg a tányérba, ott melegíti a kaját. emiatt praktikus, ha forog a tányér, és ezért kell kevergetni a kaját.
A mikrohullámú sütőben valami állóhullám féle izé- képen a piros sinus- rombolja az ételt (bizergálja az atomjait), ami nagy kínlódások közepette felmelegszik- ezzel egyidejűleg pedig táplálékként való felhasználásának lehetősége csökken. De aki ezt nem tudja, annak nem fáj. Egy darabig legalábbis.
Szóval, ha nem forog a tányér, akkor nem éri egyenletesen a mikrohullám a moslékot, tehát nem lesz egyformán meleg, vagy nem pattog ki rendesen a kukorica. Réges régen léteztek olyan mikrosütők, amikben nem forgott a tányér. Nekem is van egy ilyen a birtokomban. Kb ötven kiló, és ciril betűk is vannak rajta. Biztos vagyok benne, hogy túl fog engem élni, bármeddig is maradok ezen a bolygón :)Mi a hiba, ha nem forog a tányér?
Vagy
- tönkrement a panel, ami a motort kapcsolja
- tönkrement a motor
- tönkrement minden
- mittudomén :)
Mihez fogjunk?
Elmélsz azt' veszel másik mikrót. Nyilván, egyszerű megoldás, de akkor mit csinálok én itt a klaviatúra felett, és mit keresel te itt, a monitor előtt? Te kis renitens! Fogadj szépen szót és vegyél másikat! Jó lesz- egy darabig a gép- , és jó lesz a gyártónak- a haszon- és nem lesz jó a BOLYGÓNAK! Akárhogyis, ha másikat veszel, az előzőt esetleg rakd el akatrésznek, add oda valakinek, vagy tedd fel jelképes áron a netre, vagy tedd a kuka mellé, hátha valaki tudja még hasznosítani! Nekem is van itthon olyan mikrosütőm, amit egy kuka mellől hoztam el- nem nyúlketrecben lakom, nem okoz gondot négy-öt mikró tárolása...:)
Szóval komolyra fordulva, ki kéne tapogatni a hibát, mondjuk úgy: behatárolni.
Ha a mikró nem ad életjelet, ez nem a megfelelő bejegyzés Neked. Akkor ugyanis először azt kell kideríteni, miért nem kap áramot. Van benne biztosíték, azt kell először meglesni...
Ha a mikró ad életjelet, csak a tányért nem forgatja, akkor jó helyen jársz, ebben valószínűleg fogok tudni segíteni.
Ha minden tönkrement, akkor minek mikró? Úgy értem, kit érdekel, hogy mit csinál? Érted! :)
Jelen bejegyzésben arról lesz szó, hogy csak a tányér nem forog, minden egyéb üzemel.
Hogy is működik a tányérforgatás?
Az kérlek úgy, hogy van egy lassú fordulatú motor a tányér alatti burkolat alatt. Ez az elektromos panelről kap tápfeszt, mikor benyomod a start gombot- vagy azt amelyik elindítja a gépet. Némileg bonyolítja a dolgot, hogy többnyire a motor és a panel közé be van iktatva egy- vagy két- biztonsági kapcsoló, ami azt figyeli, hogy a sütöde ajtaja csuka van-e. (Azért többnyire, mert többféle megoldást használnak: lehet egy kapcsoló, ami a panelra megy, és ott tilt, lehet egy kapcsoló a panelra és egy a motorhoz, meg lehet bármi egyéb, ezt majd meglátod, ha szétszeded a gépet.) Ha ugyanis az ajtó nyitva van- vagy a kapcsoló fennakadt/ elromlott- akkor nem fog elindulni a sütő, hogy megvédjen téged a mikrohullámú sugárzástól. Ez nem feltétlenül rossz dolog!
Mire lesz szükség?
A szétszedéshez szerszámra- csavarhúzó- és a teszteléshez multiméterre és/vagy egy darab csatlakozós hálózati kábelre. Ha motort kell cserélni, akkor persze majd arra is. Nameg kell még némi munkakedv. Ha ez nincs, akkor szokd meg, hogy 15 másodpercenként megkevered a kaját a mikróban :-P
Szétszedés
Jó esetben egy egyszerűbb- úgymond hagyományos- kivitelű géped van. Mint pl ez:
Rossz esetben egy ilyen túlbonyolított batár:
A jó hír, hogy tudjuk, hová kell nyúlni: alul van a motor, oldalt meg a kapcsoló(k). Csak ugye odáig el kell valahogy jutni. Nem óhajtok túlzottan belebonyolódni a szétszedésbe. A lényeg, hogy a csavarokat kihajtod, a műanyag pöcköket letöröd- persze nem szándékosan, ezek így vannak kitalálva- a burkolatot leszeded és már kész is az áramütés! Milyen jó, hogy megtanultál olvasni! MIELŐTT SZÉTSZEDSZ EGY ELEKTROMOS GÉPET, HÚZD KI A VILLÁSDUGÓJÁT A KONNEKTORBÓL!
Az elektromosság halált okozhat!
Az elektromosság szívinfarktust okoz!
Az elektromosságról nagyon nehéz leszokni, ezért ne szokjon rá!
A kommersz mikró:
Burkolat leszedve.
Alja leszedve.
Motor kiszedve!
A bonyolult de legalább drága mikrónál:
Eleve nehéz becipelni a műhelybe, pláne helyet csinálni neki...
De legalább csavarok tartják a burkolatot...
Meg még óvakodj a sorjás lemezektől is!
Ám még mielőtt idáig eljutsz- nem az ujjelvágásig! - ellenőrizd az ajtónál lévő kapcsoló(ka)t, ezekhez ugyanis a felső/ oldalsó burkolat eltávolítása után már hozzáférsz.
A nagyobbik- amúgy Whirlpool- mikrónál mindkét oldalon van kapcsoló. ezekre fel van rajzolva, hogy mit is csinálnak, úgy vélem nem igényelnek komolyabb magyarázatot. Áramtalanított állapotban multiméterrel (szakadásvizsgálóval) ellenőrizd őket. Ha esetleg nem értenél a multiméterhez, akkor katt IDE :) Előrelátok ám elég messzire :)
Vizsgáld meg továbbá, hogy a mechanikus kiegészítők- amik az ajtó nyitását vagy csukását átviszik a kapcsolóra- nincsenek-e megakadva, megszorulva, eltörve.
A méréshez nem kell szétszedni a motort, én a bemutatás miatt tettem. Nem okozott örömet!
A veszélyesebb- és biztosabb- teszt, ha a motort rákötöd a hálózatra. Felhívom a figyelmed, hogy én nem láttam még minden mikrót, így el tudom képzelni, hogy létezik kis/ törpe feszültségű motor is, így feltétlenül nézd meg a motor címkéjén, hogy mit is szeret. amiket én eddig láttam, mind 220-240V - ot kért enni.
Látod, rá van írva, hogy 220-240 V meg hullámvonal (váltófesz).
A kivezetésekre kösd rá a szerelt hálózati kábelt- kihúzott villásdugóval könnyebb :)
Majd szigeteld le a kivezetéseket! Mondom szigeteld le! Akkor csinálj amit akarsz, Te dolgod!
Javaslom, hogy kapcsolós hosszabbítóval teszteld. szépen kikapcsolod a hosszabító kapcsolóját, csatlakozol, letszed a motort kényelmesen, majd benyomod a hosszabbító kapcsolóját. Ha jó a motor, sederedik a tengelye. Ha nem, akkor nem. Motorcsere.
Az elektromosság halált okozhat!
Az elektromosság szívinfarktust okoz!
Az elektromosságról nagyon nehéz leszokni, ezért ne szokjon rá!
Ha minden jó, akkor a mikro elindul- hallod a ventilátor búgását- és a multiméter kijelzőjén megjelenik egy 220-240 V közötti érték. Ezt izgalmamban nem fényképeztem le :) Ha nincs multimétered, de van próbalámpád- akkor nem tudom, mit keresel itt- azt is használhatod. Szigetelt talpú cipőben és szarvasbőr kesztyűben...
Remélhetőleg "csak" a motor adta meg magát. Ha nem így lenne, ne bosszankodj. Elsz@rtál némi időt, de legalább szórakoztál egy jót :D
Ha motorcserére kerül a sor, akkor hajrá!
Arra figyelj, hogy többféle tengelyvégű létezik. Demonstrálom:
Persze, ha vastagabb és műanyag, azon lehet segíteni egy sniccerrel.
Ám örüljünk és örvendjünk, mert lehet kapni újonnan, nem is eszeveszett az ára... vagy ki lehet venni egy kuka mellett találtból- ahogy én tettem. szerinted mitől volt olyan roszdás a 'kommersz' mikró? :-)
Jó szórakozást, hasznos munkát, fényes jövőt!
Meg, amit akartok.
Maszkosok :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése